Kolory we wnętrzach i na zewnątrz

Kolory we wnętrzach i na zewnątrz  867237 diy painting blueCzy zastanawialiście się jakie elewacje domów kolory? W przypadku różnego rodzaju budynków nie tylko sama ich forma jest ważna, dużą rolę odgrywa także specjalna kolorystyka. Przecież nikt z nas nie wyobraża sobie różowej elewacji urzędu, czy czarnego wnętrza w budynku szkolnym. Dlatego tak ważne jest poświęcenie chwili uwagi na kolory elewacji i ścian wewnętrznych, a także drzwi, okien czy dachu. Nie ma jakichś ogólnych praw, które rządziłyby się doborem właściwych odcieni, ale na pewno kilka z tych rad będzie przydatnych dla wszystkich, którzy planują ładne wykończenie ścian. Najczęściej wybierane i najbardziej uniwersalne są biele. Kolor ten jest bezpieczny i będzie pasował do wszystkiego.

Niektórzy jednak uważają, że jest bardzo niepraktyczny i elewacje domów pomalowanych na biało szybko się brudzą. Bardzo często pojawiają się na ścianach różne odcienie beżów. Są to ciepłe kolory, zatem idealne będzie w nich wyglądać zarówno sypialnia na poddaszu, jak i kuchnia. Pozostając jednak nadal na zewnątrz, ważny jest także kolor dachu. Ze względu na walory estetyczne i dobre parametry techniczne wybierana jest dachówka ceramiczna, występuje ona w wielu ciekawych odcieniach, ale pamiętajmy, aby skorelować je z elewacją. Tradycyjnie domy z bali mają białe lub beżowe ściany zewnętrzne oraz czerwony lub bordowy dach – jest to bardzo wdzięczne i estetyczne połączenie. Z kolei kolory ścian w domu mogą być dostosowane do charakteru danego pomieszczenia. Na przykład łazienka wygląda ładnie w pastelowych kolorach lub bielach, raczej nie sprawdzają się w niej ostre i jaskrawe barwy.

Z kolei aranżacja sypialni powinna uwzględniać fakt, że jest to pokój przeznaczony do odpoczynku, zatem również i tam nie sprawdzą się krzykliwe i intensywne kolory. Malowanie ścian warto także polecić fachowcom lub, jeśli koniecznie chcemy zrobić to sami, dokładnie sprawdzić wszystkie rodzaje farb, ich czas schnięcia oraz inne parametry, a także rodzaje pędzli czy wałków do malowania, aby później nie okazało się, że piękne bordo w folderze nie wyglądało na naszej ścianie jak wypłowiały róż.

Powiązane wpisy:

  1. Wentylacja w domu z drewna